Wyjechałeś na egzotyczne wakacje, wylegujesz się w promieniach słonecznych i nagle… pojawia się myśl: "Czy zamknąłem szybę w samochodzie?"
Jeżeli nie, pozostaje nam liczyć na to, że żaden złoczyńca ani wandal nie zauważy otwartego okna i auto będzie bezpiecznie czekało w stanie nienaruszonym tam, gdzie je zostawiliśmy. Skutecznym ratunkiem w opisanej sytuacji jest system AutoLinQ™ autorstwa inżynierów koncernu Continental, łączący w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sprzętu i oprogramowania.Dzięki AutoLinQ™ właściciel samochodu może nim sterować na odległość za pomocą telefonu komórkowego bądź komputera. W tym przypadku wystarczy, że urlopowicz wpisze w telefonie komórkowym komendę "zamknij okno", jednocześnie sprawdzając, czy auto nadal znajduje się na swoim miejscu parkingowym – i będzie mógł znowu cieszyć się urokami wakacji.
System AutoLinQ™ oferuje znacznie więcej funkcji, gdyż kierowca może korzystać z Internetu w dowolnym miejscu i czasie. Prowadząc samochód ma możliwość obsługiwania systemu za pomocą komend głosowych, dzięki czemu jego ręce cały czas bezpiecznie trzymają kierownicę. Podczas jazdy może także ściągać obrazy przedstawiające zaplanowaną trasę podróży, pliki muzyczne oraz filmy. Za pomocą komputera, nie wychodząc z mieszkania, właściciel auta będzie mógł sprawdzić poziom paliwa w baku, stan naładowania akumulatora oraz ciśnienie powietrza w kołach. Możliwa będzie nawet zdalna regulacja sztywności zawieszenia.
"Dzięki łączności DSL prawie każdy domowy komputer posiada stałe łącze internetowe. To samo chcielibyśmy uzyskać w przypadku samochodu. Różnica polega na tym, że w samochodzie najważniejsze są funkcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo podróżowania, a nie nieustanne surfowanie w sieci" – mówi inżynier Herbert Halamek z Continental, jeden z twórców AutoLinQ™. Zawierają się w tym obrazy przedstawiające natężenie ruchu na planowanej trasie przejazdu oraz tzw. funkcja "buddy". Dzięki niej, za pomocą kanału informacyjnego, połączonego dodatkowo z innymi usługami o charakterze online, kierowca będzie mógł określić położenie swoich przyjaciół na mapie a także zadzwonić do nich i dojechać najkrótszą drogą do miejsca, w którym aktualnie przebywają.
Nowatorski system AutoLinQ™ ma wejść do seryjnej produkcji już za dwa - trzy lata. Thilo Koslowski, wiceprezes firmy Gartner Inc. badającej rynek amerykański pod kątem zapotrzebowania na nowe technologie mówi, że do roku 2016 dla większości klientów łączność oraz funkcje informacyjno - usługowe, jakie pojazd oferuje, będą odgrywać równie istotną rolę, co bezpieczeństwo czy ekonomika eksploatacji.
Źródło: Continental