Podczas 10. edycji ogólnopolskiej akcji "Ciśnienie pod kontrolą" przebadanych zostało ponad 20 000 aut. Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że 61 proc. pojazdów sprawdzonych we wszystkich województwach miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach.
Najlepszy rezultat został odnotowany w województwie opolskim - 54 proc. przebadanych aut miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Kolejne miejsca zajęły województwa: pomorskie (46 proc.), zachodniopomorskie (45 proc.), łódzkie (42 proc.), dolnośląskie, lubelskie i świętokrzyskie (po 41 proc.), kujawsko-pomorskie i lubuskie (po 39 proc.), małopolskie (38 proc.), mazowieckie i podkarpackie (po 37 proc.).
Najgorzej wypadły natomiast województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie (po 36 proc.), śląskie (34 proc.) oraz wielkopolskie (32 proc.).
Według pomiarów dokonanych podczas jubileuszowej edycji akcji Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" 39% kierowców dba o prawidłowe napompowanie opon swoich aut.
Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się "na zimno" - najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.
Akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" organizowana jest w Polsce od 2005 roku. Jej celem jest wzrost świadomości polskich kierowców dotyczącej znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach. Podczas 10 lat akcji Michelin przebadał na stacjach około 150 tys. samochodów. W tym czasie liczba kierowców dbających o prawidłowe ciśnienie w oponach wzrosła z 13 proc. do 39 proc. Tegoroczna edycja, przeprowadzona we współpracy ze Statoil Fuel & Retail Polska, odbyła się w dniach 27-31 października 2014 roku. Wszyscy kierowcy uczestniczący w akcji otrzymali informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach aut na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy, a także mogli bezpłatnie sprawdzić zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Zebrane w ten sposób pomiary posłużyły do opracowania mapy poziomu ciśnienia w oponach polskich samochodów.
Jak pokazują badania Michelin, utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na:
- bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania;
- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;
- ekonomię i ekologię jazdy - prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.